Społeczeństwo przede wszystkim kojarzy graffiti jako typowo uliczną formę kreowania otoczenia, która nie jest do końca legalna. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z tego, że jest o forma sztuki przedstawiająca różne oblicza. W ostatni, czasie coraz większym zainteresowaniem cieszy się świetlne graffiti, zgodnie z nazwą kreowane przy pomocy światła, a nie farby.
Stworzenie świetlnego graffiti wbrew pozorom nie jest tak skomplikowane, jak się niektórym wydaje. W tym przypadku nie ma konieczności stosowania znacznej ilości sprzętu, jednak niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. W świetlnym graffiti najważniejsze są różnokolorowe światła, stanowiące jego podstawę.
Następnym ważnym elementem, koniecznym do wykorzystania jest aparat fotograficzny. W tym przypadku panuje bardzo duża dowolność. Doskonale sprawdzi się zarówno aparat w telefonie (tym bardziej że większości nowoczesnych modeli jest on dość dobrej jakości), jak i ten profesjonalny (w tym przypadku warto zadbać o statyw). Kluczem do osiągnięcia sukcesu w świetlnym graffiti jest odpowiednie ustawienie ostrości oraz kąta, pod jakim będą robione zdjęcia. Przy świetlnym graffiti aparat koniecznie musi być ustawiony w trybie umożliwiającym wykonywanie zdjęć w ciemności. W innym wypadku będzie bardzo trudno osiągnąć zamierzony efekt.
W graffiti świetlnym im więcej zostanie zastosowanych świateł o różnorodnej barwie, tym lepiej dla końcowego efektu. Przy tego typu projektach przydatne będzie każde źródło światła, począwszy od światełek LED, a kończąc na światłach rowerowych czy pochodzących z latarek. Dla osiągnięcia najlepszych efektów istotna jest ilość i wielobarwność światełek, a nie wysoka jakość stosowanego sprzętu.
Graffiti świetle jest bardzo interesującą i elastyczną metodą zabawy światłem, która jest na tyle prosta w zastosowaniu, że bez wątpienia każdy będzie w stanie sobie z nią poradzić. Tu nie ma znaczenia profesjonalny sprzęt i specjalistyczne umiejętności. Zdecydowanie najbardziej istotna jest kreatywność i dostępność jak największej ilości źródeł kolorowego światła.