Termometr bezdotykowy – jak wybrać najlepszy?

To pozornie proste pytanie może budzić sporo emocji. Bardzo dużo wątpliwości pojawia się zwłaszcza przy wyborze termometru bezdotykowego. Zwłaszcza w czasach pandemii koronawirusa zyskały one na popularności.
Pojawić się mogą zatem pytania: Czy termometry bezdotykowe są dokładne? Czy to prawda, że bardziej awaryjne niż te tradycyjne? A czy warte swojej ceny? Ten wpis ma na celu rozwianie wątpliwości oraz obaleniu kilku mitów, a jednocześnie stanowić pewnego rodzaju poradę, jak wybrać najlepszy termometr bezdotykowy.

Czy termometr bezdotykowy jest niedokładny

Termometr bezdotykowy może być niedokładny, ale najczęściej wtedy, gdy jest niewłaściwie stosowany lub stosowany nieumiejętnie. Termometr działa zwyczajnie inaczej niż tradycyjny, dlatego trzeba go stosować nieco inaczej niż w przypadku wyuczonego już sposobu z termometrem rtęciowym lub elektronicznym.
Po pierwsze, temperatura otoczenia ma wpływ na wykonanie pomiaru. Należy uważać, aby nie zmieniła się ona nagle krótko przed wykonaniem pomiaru. Na przykład, termometr trzymamy na co dzień w ciepłej łazience, a pomiaru dokonujemy w chłodnej sypialni.

Po drugie, temperatura otoczenia musi być stała – nie może być skoków temperatury (np. klimatyzowana sala). Szczególną uwagę zwrócono na to uwagę na portalu Medycznie.pl. Dlaczego to tak ważne? Wejdź i sprawdź.

Po trzecie, czysta skóra i niezatłuszczone miejsce pomiaru to fundamentalne elementy dla dobrego wyniku wskazań termometru bezdotykowego (inaczej pomiar będzie zakłócony).
Biorąc to pod uwagę, warto wybrać taki termometr, który posiada na przykład funkcję autokalibracji (tj. na przykład sygnalizuje dopasowanie do temperatury otoczenia i tym samym gotowość do właściwego użycia). To pozornie nie jest niezbędna funkcja w termometrze, ale bardzo ułatwiająca jego użytkowanie.

Marka, producent, a może inne parametry?

Na zaufanie do produktu przy zakupie wpływa wiele parametrów. Często sugerujemy się nazwą znanego nam producenta lub marką, którą kojarzymy. I w przypadku wyboru termometru może być podobnie.
Warto jednak zachować pewien dystans w stosunku do naszych pozytywnych skojarzeń, a wybrać termometr, który będzie posiadał konkretne parametry. Jakie warto uwzględnić? Oto kilka przykładów.

  1. Autokalibracja – pozwoli „dostroić” termometr do warunków otoczenia, a tym samym podać dokładny wynik pomiaru
  2. Dokładność pomiaru: ±0,2°C (większość dobrych termometrów ją posiada)
  3. Diody sygnalizujące odległość termometru od czoła lub skroni (to ważne przy wykonywaniu pomiaru, aby go nie zaburzyć)
  4. Co najmniej dwuletnia gwarancja lub serwis (najlepiej lokalny);
  5. Jeśli stosujemy termometr do mierzenia temperatury u noworodków i niemowląt, to warto, aby miał on również funkcję mierzenia temperatury cieczy (przyda się przy pomiarze temperatury mleka lub wody przy kąpieli).

Podsumowując, przy wyborze termometru bezdotykowego warto wziąć pod uwagę kilka czynników i uwzględnić m.in. wskazane funkcje. Trudno jest jednak wybrać jeden idealny model, ponieważ na rynku znajduje się bardzo dużo dobrej jakości termometrów. Aby wybrać ten idealny, rozważmy przede wszystkim zastosowanie do konkretnego celu i odpowiedzmy sobie na pytanie, kto i kiedy będzie z niego najczęściej korzystał. Co ważne, termometry bezdotykowe bywają sporo droższe niż np. termometry elektroniczne, jednakże ze względu na ich funkcjonalność i dbałość o nasze zdrowie, warto nie oszczędzać, a potraktować jako pewnego rodzaju inwestycję na kilka lat.