Zastosowania dronów. Nie tylko fotografia!

Choć drony narodziły się niemal wyłącznie do zastosowań wojskowych, z biegiem czasu i rozwojem technologicznym przeniosły się na inne dziedziny i zdobyły bardzo ważne przestrzenie do działania. Ale jakie są zastosowania, w których drony są najczęściej wykorzystywane? Oto 6 najważniejszych z nich:

Kinematografia

Odnosi się to nie tylko do profesjonalnego przechwytywania dźwięku i obrazu dla produkcji filmowych i telewizyjnych, ale także do relacji sportowych i dużych widowisk. Ostatnio drony zostały wyposażone w technologie takie jak transmisja VR (Virtual Reality), która pozwala użytkownikom, wyposażonym w specjalne okulary, oglądać w 3D i w czasie rzeczywistym. Kanały poświęcone tematyce przyrodniczej i filmom dokumentalnym korzystają z dronów ze względu na ich zdolność do dotarcia tam, gdzie człowiek nigdy nie mógłby dotrzeć.

Ratownictwo

Dzięki optymalizacji akumulatorów i zasobnym dyskom twardym, drony są doskonałymi sprzymierzeńcami w akcjach ratunkowych, ponieważ są w stanie pokonywać duże odległości i rozpoznawać zagubione osoby dzięki zaawansowanym programom wykrywania i analizie fizycznych wzorców w przyrodzie.

Transport

Zgodnie z koncepcją Smart Cities, drony są w stanie nagrywać kolizje, monitorować drogi i nadzorować obywateli, a także łączyć się z miejskimi kamerami bezpieczeństwa i centrum kontroli policji. Przeczytaj o polowaniach dronów policyjnych na kierowców w tym powiązanym artykule.

Rolnictwo

Odpowiednie nawożenie gleby, analiza gleby, wykrycie dużej ławicy ryb na morzu lub opryski przeciwko szkodnikom to tylko niektóre z zalet posiadania drona w rolnictwie.

Inspekcja infrastruktury

Za pomocą drona można bardzo łatwo zweryfikować postęp prac budowlanych, budowę dróg, a często nawet uniknąć tragedii podczas konserwacji i kontroli obiektów.

Zarządzanie klęskami żywiołowymi

Drony mogą dotrzeć do najbardziej odległych miejsc w celu poszukiwania ofiar i zgłaszania ich za pomocą specjalistycznych programów. Drony mogą również wykonywać przeloty z powietrza w celu określenia obszarów wjazdu dla wodnych i lądowych pojazdów ratowniczych.